Befejezte a kérdőív 0% százalékát
Figyelem: JavaScript futtatása nem engedélyezett böngészőjében vagy ezen a weboldalon! Nem biztos, hogy ebben a kérdőívben így minden kérdésre választ tud majd adni. Kérjük, nézze át böngészője beállításait.

DOWN-SZINDRÓMA SZÜLŐI SZEMMEL

OSSZA MEG A TÖRTÉNETÜKET, MESÉLJEN A HÉTKÖZNAPJAIKRÓL!

Országos kérdőíves kutatás a Down-szindrómában érintett kisgyermekekről és családjaikról

 

KUTATÁSBA BEVONT SZEMÉLY TÁJÉKOZTATÓJA
 

Tisztelt Résztvevő!

Kérjük, segítse kutatásunkat a kérdőív kitöltésével!

Kutatásunk célja a Magyarországon élő, 36 hónaposnál fiatalabb Down-szindrómában érintett gyermeket nevelő családok személyes történetének, sajátos élethelyzetének, speciális igényeinek, a családi élet, a szülőség-nevelés és a szülő-gyermek kapcsolat jellemzőinek, valamint a felmerülő mindennapi kihívásoknak és erőforrásoknak a feltérképezése.

A doktori kutatás a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének és az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Gyógypedagógiai Pszichológiai Intézetének együttműködésében zajlik.

Átfogó, országos kutatásunk Down-szindrómában érintett csecsemőt és kisgyermeket nevelő szülők beszámolói iránt érdeklődik. Válaszaival nagyban hozzájárul, hogy pontosabb képet kapjunk az érintett gyermekek, családok mindennapjairól, kihívásairól és speciális igényeiről. Mind a tudományos eredmények, mind pedig a hazai gyakorlati támogatási lehetőségek fejlesztése tekintetében jelentős segítséget jelent, ha részt vesz kutatásunkban.

Előre is köszönjük együttműködését!

 

A kutatásban való részvétele anonim (név és személyes adatok nélkül zajlik) és önkéntes.

A kutatás megfelel a vonatkozó jogszabályoknak, szakmai etikai alapelveknek, és a szükséges engedélyek (ETT TUKEB engedélyszám: BM/32116-3/2024) birtokában zajlik. A megadott adatokat szigorúan bizalmasan kezeljük, és csoportos elemzéseket végezve csak összesítve hozzuk nyilvánosságra eredményeinket.

 

Kérjük, hogy a kitöltés során vegye figyelembe az alábbiakat:
A kérdőívben először a családjára és életkörülményeire vonatkozóan teszünk fel kérdéseket, majd ezt követően a gyermeke nevelésére és fejlődésére vonatkozóan tájékozódunk. Rákérdezünk továbbá gyermeke sírásviselkedésére, az alvás és a táplálás jellemzőire, valamint a szülői nevelés és a párkapcsolati működés sajátosságaira. A kérdések általában zárt, feleletválasztós kérdések, csak néhány helyen vannak kisebb kifejtős kérdéseink. Kérdőívünk nem egy „teszt”, nincsenek jó vagy rossz válaszok, ehelyett átfogóan érdeklődünk a Down-szindrómában érintett csecsemőket/kisgyermekeket nevelő szülők megélései, mindennapi tapasztalatai iránt. 

Kérjük, hogy valamennyi kérdésre válaszoljon a saját szempontjai, illetve tapasztalatai szerint - úgy, ahogy azt leginkább sajátjának érzi. 
A kérdések megválaszolása során ne töprengjen túl sokat egy-egy kérdésen - egyszerűen írja be azt a választ, ami először eszébe jut. 

A kérdőív kitöltése max. 40 percet vesz igénybe. 

A kutatás szempontjából segítség, ha minden kérdésre válaszol. Dönthet azonban úgy is, hogy bizonyos kérdésekre nem kíván válaszolni, meggyőződése vagy más ok alapján.

 

A kérdőív kitöltését követően köszönetünk jeléül egy PDF formátumú tájékoztató kiadványt tölthet le a felületről, mely a Down-szindrómás gyermekek szülei számára hasznos információkat tartalmaz a gyermek sajátos fejlődésére és a felmerülő regulációs nehézségekre vonatkozóan.

 

Ha a kitöltés során megfogalmazódnak Önben kérdések, dilemmák, vagy ha úgy érzi, hogy mindennapi tapasztalatairól, esetleges nehézségeiről szívesen beszélne egy segítő szakemberrel, a kiadványban szereplő szervezetek szakembereihez fordulhat segítségért.

Kérdéseit, észrevételeit a következő e-mail címen jelezheti: napravszky.noemi@phd.semmelweis.hu

 

Előre is köszönjük a közreműködését!

Napravszky Noémi, 
a kutatást végző PhD hallgató
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola, Mentális egészségtudományi tagozat
Interdiszciplináris társadalomtudományok doktori program

Dr. Danis Ildikó, 
a kutatás vezető tudományos főmunkatárs, doktori témavezető
Semmelweis Egyetem EKK Mentálhigiéné Intézet

 

123 kérdés található ebben a kérdőívben.