SOCIO SUMMIT 2025
IV. Nemzetközi Szocio-Kraft Konferencia, Budapest 2025. június 26-27.
Mi jöhet a digitalizáción túl? Hogyan alakíthatják a technológiai eszközök egy emberibb, együttérzőbb, igazságosabb szociális ellátórendszer jövőjét? Lehet-e a mesterséges intelligencia a társadalmi reziliencia szövetségese?
A SOCIO SUMMIT 2024 – Digitalizációval a reziliens szociális szolgáltatásokért – kétnapos, kétnyelvű nemzetközi konferencia, ahol a szociális szektor szereplői, kutatók, fejlesztők, döntéshozók és érdeklődők találkoznak, hogy együtt gondolkodjanak a jövő kihívásairól és lehetőségeiről.
Idén a fókuszban a jövő formálása áll: digitalizáció, mesterséges intelligencia, ökoszociális és fenntartható megközelítések, az ember-gép együttműködés dilemmái és ígéretei. A SOCIO SUMMIT nemcsak kérdez, hanem válaszokat, jó gyakorlatokat, interaktív műhelyeket és szimulációkat is kínál.
Előadások, workshopok, kiállítás és jövőszimulációs játékok – egy helyen, egy célért: reziliens szociális szolgáltatásokért.
Csatlakozz a közös gondolkodáshoz, és legyél részese annak, ahogyan együtt újragondoljuk a szociális szolgáltatások jövőjét!
Korábbi SocioSummit programfüzetek:
Socio Summit 2023. programfüzet
Socio Summit 2022. programfüzet

Támogatott Lakhatás – Digitális Támogatás
Szollár Zsuzsanna
szociális szakértő Vakok Állami Intézete Budapest és a FÉNY A SÖTÉTBEN ALAPÍTVÁNY
Kiss Olivér
ügyvezető igazgató ELKO EP Hungary Kft.

Együttműködési megállapodás keretein belül a Vakok Állami Intézete Budapest, a FÉNY A SÖTÉTBEN ALAPÍTVÁNY és az ELKO EP Hungary Kft. modellálja a Támogatott Lakhatásban élő vakok és gyengénlátók önálló életvivővé válását, a minőségi JÓL – LÉT megélését digitális eszközök segítségével. A modellálás 2025. februárban kezdődött és hat hónapon át tart
Szép új világ a szociális munkában? – Közösségi média, mesterséges intelligencia és robotizáció
Dr. Tóth Anikó Panna
Az előadás hazai kutatások alapján vizsgálja, hogyan használják a szociális szakemberek a digitális technológiát, milyen tapasztalataik és igényeik vannak. Bemutatja, hogyan alkalmazhatóak a digitális eszközök a szociális munka különböző területein, majd az idősgondozás konkrét példáján keresztül szemlélteti, hogyan támogathatják a technológiai megoldások a kliensek és gondozók jóllétét. Kitér az IKT integrációjának jelenlegi akadályaira, valamint arra, hogy a mesterséges intelligencia milyen új lehetőségeket és dilemmákat vet fel a szakma jövőjét illetően. Az előadást fejlesztési javaslatok zárják, amelyek segítséget nyújthatnak a digitális technológiák professzionális és etikus alkalmazásához mind szervezeti, mind rendszerszinten.


Humán kontroll
Katona Illés
The Stop Killer Robots campaign
policy officer
Katona Illés az ELTE jogász hallgatója, az MCC Modern Jogi Tanulmányok Műhely kutatója. Korábban az Etanoda program keretében hátrányos helyzetű fiatalok mentorálásában vett részt, 2023 óta a Nívó a Közéletben ifjúsági egyesület elnöke. Kutatási területe a mesterséges intelligencia etikai és szabályozási kérdései, és az emberi kontroll megőrzéséért küzd a technológia felett hazai és nemzetközi szinten egyaránt.
A digitális technológiák idősek otthonában történő bevezetésével kapcsolatos első tapasztalatok
Kristina Randlová
Prague University of Economics and Business
Digi4Care projekt
A népesség elöregedése és a krónikus betegségek, például az Alzheimer-kór egyre gyakoribbá válása növeli az idősotthonokban történő speciális fekvőbeteg-ellátás iránti igényt. Bár számos olyan technológia létezik, amely megkönnyíti és javítja a nyújtott ellátás minőségét, ezeket a cseh gyakorlatban nem használják általánosan. A DIGI4CARE projekt 4. kísérleti projektjének részeként a prágai Közgazdaságtudományi Egyetem csapata technológiákat vezet be kiválasztott idősotthonokban, és meghatározza e technológiák megvalósíthatóságát és használhatóságát.


Ember a technológia mögött – egy gondolkodásmód, ahol a fejlődés az emberből indul ki
Orbán Előd
Enterprise Group Technologies Kft. ügyvezető
Hogyan lehet a digitalizáció nem csupán technológiai fejlesztés, hanem az emberi méltóságot, biztonságot és együttműködést támogató eszköz? Orbán Előd, aki több mint harminc éve dolgozik nagy rendszerek élén, most arról beszél majd, hogyan lehet a szervezeteket „élőbbé” tenni – úgy vezetni őket, hogy az emberek valóban jelen lehessenek bennük. Előadásában példákon és személyes tapasztalatokon keresztül mutatja meg, hogyan alakítható ki olyan működés, ahol a technológia nem elidegenít, hanem támogat.
Okos otthon – Digitális akadálymentesítés
Nagy Zoltán
A mozgássérültek mindennapi életük során jelentős személyi segítségre szorulnak. Az ép emberek számára természetes egyszerű tevékenységek, mint például a villany felkapcsolása vagy az ajtó kinyitása a mozgássérültek többsége számára nehezen, vagy segítség nélkül egyáltalán nem oldható meg. Ezeknek a feladatoknak az önálló elvégzésére kínálunk megoldást személyre szabottan, okosotthon eszközök segítségével. A digitális technika által elérhető okosotthonok nyújtotta lehetőségek kihasználása míg sok esetben – az ép emberek számára – luxus megoldásnak számít, a mozgássérültek számára szükséges segédeszköz és nagyszerű lehetőség az emberhez méltó élet és a társadalmi integráció felé.


Innováció és értékteremtés a szociális és egészségügyi ellátás határterületein a digitalizáció eszközeivel
Hogyan segítheti a digitalizáció a mindennapi munkát – pénz és túlmunka nélkül?
Dr. Bálity Csaba és Kopcsó Dániel
Gyakran olyan kihívásként tekintünk a digitalizációra, ami újabb terheket ró az ellátókra, ráadásul drága és bonyolult. A valóságban azonban sok intézmény már most is használ digitális megoldásokat.
Ebben a másfél órás, gyakorlatorientált interaktív workshopban közösen fedezzük fel, hogy milyen eszközök, ötletek és jó gyakorlatok segíthetnek abban, hogy hatékonyabban, kevesebb stresszel végezzük a munkánkat – legyen szó akár dokumentálásról, kommunikációról vagy szervezésről.

Ami vár rád:
digitalizációval kapcsolatos gyors attitűdfelmérés,
jó és rossz tapasztalatok megosztása,
kis csoportos ötletelés, ahol egymástól is tanulunk,
valóban működő példák hazai és nemzetközi terepről,
a közös gondolkodás eredményeként létrejövő anyag vizualizált, hazavihető dokumentuma.
Gyere el, gondolkodjunk együtt – és derüljön ki, hogy a digitalizáció nem csak „kütyü”, hanem kulcs a jobb ellátáshoz és nyugodtabb munkanapokhoz!
A hazai digitális egészségügy fejlesztései
Puskás Zsolt Péter
1993-ban végzett a BME Villamosmérnöki Karán, MBA fokozatát 2004-ben szerezte, szintén a BME-n. 1997-től projekt menedzserként részt vett a világbanki KTI projektben. 1997 óta különböző informatikai érintettségű projektek tanácsadója és irányítója, főképp egészségügyi informatika, információs rendszerek tervezése, információvédelmi rendszerek és IT biztonság, valamint informatikai és egészséginformatikai szabványok területen. 2003-2014 között a Drescher Magyarországi Direct Mailing Kft. informatikai igazgatója, 2015-2019. között informatikai tanácsadója.
2001-2008. között az Egészségügyi Informatikai Szakmai Kollégium, 2011-2016 között a Szakmai Kollégium Tanácsadó Testületének tagja. 2022. decembere óta az e-Egészségügyi Szakértői Testület tagja.
2006. óta az IME (Innováció – Menedzsment – Egészségügy – korábban Informatika és Menedzsment az egészségügyben) szerkesztőbizottságának tagja.
2004-ben részt vett a magyar egészségügyi informatikai szabvány kidolgozásában. 2007-ben két kollégájával megalapította a HC eXpert Kft-t, melynek tagjaként 2011-2023 között folyamatosan az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér tervezési, megvalósítási és bevezetési projektjeiben dolgozott az EESZT létrehozásán és bevezetésén.
2018. januárjától az EESZT vezető szolgáltatás architektje és az EESZT vezető egészségügyi és e-health tanácsadója.
2023. decembere óta az ESZFK egészséginformatikai szakértője, az ügyvezetői kabinet tagja.
Kiemelt tevékenységi területei az EESZT szolgáltatásainak tervezése és fejlesztése, ágazati folyamatok digitalizálása, valamint a strukturált egészségügyi dokumentumok és az egységes hazai egészségügyi szemantikai rendszer kialakítása és fejlesztése.

Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Kar
A Semmelweis Egyetem „legfiatalabb” kara 2010-ben alakult a természettudományok és társadalomtudományok határterületén dolgozó intézetek részvételével. Az EKK a társadalomtudományokat helyezi a középpontba, de integrálja az interdiszciplináris, határterületi képzéseket is. Az egyes tudományterületek eltérő szemléletmódja, a képzési területek sokfélesége egy- egy programon belül erősíti, kiegészíti egymást, és így értékes szinergiákat hoz létre. Képzési filozófiájában, fejlesztési stratégiájában a tapasztalati alapon történő tanítás elveit és gyakorlatait alkalmazza, jellemző az interaktivitást, szakmai hálózatépítést támogató kis létszámú csoport és az ehhez kapcsolódó, partnerségre épülő oktatásmódszertan. A kar széleskörű nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik, ami oktatási, kutatási és fejlesztési területen egyaránt megmutatkozik. A Kar és az egyetem egésze számára fontos határterületi nyitást jelentett a szociális vezetőképzés hazai rendszerének kialakításában való szerepvállalás, amely 2018-tól folyamatosan új elemekkel bővítette a Kar képzési palettáját, és a szociális ágazat térképére is felhelyezte a Semmelweis Egyetemet.
Szociális Vezetőképző Tudásközpont
A Tudásközpont küldetése, hogy a szociális szolgáltatási szektor számára friss, innovatív, újragondolásra és együttműködésre sarkalló impulzusokat adjon, ezáltal hozzájáruljon annak folyamatos fejlődéséhez. Ennek érdekében színes képzési palettánk útján az ágazatban dolgozó vezetők tudásának, eszköztárának és szemléletének folyamatos megújítására, frissítésére törekszünk. Ehhez kapcsolódóan olyan kutatási tevékenységeket végzünk, amely az ágazat számára fontos és aktuális trendeket, jelenségeket tudományos igénnyel vizsgálja. Az olyan tudományos aktivitásokban hiszünk leginkább, amelyek kézzelfogható inputokat képesek adni a gyakorlat számára is, ezért kutatásaink eredményét törekszünk módszertani és egyéb támogatások formájában is hasznosítani.
A szakmai hálózatok számunkra elsősorban kimeríthetetlen erőforrást jelentenek, melyek fejlődésére nemcsak szakmai, hanem közösségi folyamatként is tekintünk, ezért örömmel indítunk illetve támogatunk minden olyan aktivitást, ami a humán ágazatokat érintően értékteremtő kontaktusoknak ad teret. Olyan hely vagyunk, ahol az új és innovatív gondolatok szabadon megszülethetnek.
A Kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
A kvantumfizikától a zene- és képzőművészetig a tudomány világának legtávolabbi szegleteit összekapcsoló transzdiszciplináris kutatóközpont, amely teret ad az innovációnak és az integratív fejlesztési kezdeményezéseknek mind elméleti, mind gyakorlati síkon. Az Intézet aktívan foglalkozik a jelenkor Európáját érintő történelmi, társadalmi és politikai kérdésekkel, különös tekintettel Közép- és Kelet-Európára, valamint a Balkánra, továbbá meghatározó közéleti szereplők széles körének tesz szakpolitikai ajánlásokat. Fontos küldetése az Intézetnek teret biztosítani a tapasztalt és pályakezdő kutatók együttműködésének, a friss és aktuális kutatásoknak. A nyilvánosság számára is nagyrészt elérhető, a fizikai térben vagy online tartott konferenciák, szemináriumok, workshopok és egyéb fórumok helyszíneként szolgál a hely, ahol minden évben megrendezésre kerül a Nemzetközi Nyári Egyetem és az UNESCO MOST Téli Iskola. Az Intézet ösztönzi a magyar egyetemek, kutatóközpontok és helyi önkormányzatok közti regionális együttműködést, miközben egy folyamatosan fejlődő nemzetközi kutatóközpont-hálózat tagja. A nemzetközi kutatási és ösztöndíjprogramjai révén a kiválóságot tartja szem előtt a kutatás, képzés és stratégiai gondolkodás terén. Az Intézet egyik kiemelt célja változatos témákban publikációk megjelentetés, amelyek mind a berkeiben folyó szellemi munka termékei.
Regisztráció
Csatlakozz a közös gondolkodáshoz
Legyél részese annak, ahogyan együtt újragondoljuk a szociális szolgáltatások jövőjét!